Malá vila Löw-Beer ve Svitávce

Vilu navrhl brněnský městský stavitel Josef Nebehosteny, zadavatelem stavby byl Alfred Löw-Beer. Realizována byla v roce 1906.
Autor architektonického návrhu zasadil vilu, která má charakter příměstského letohrádku, do půvabného přírodního rámce rozsáhlého parku.
Jedná se o třítraktovou dvoupodlažní stavbu se sníženým přízemím a kýlovou střechou, zhruba na půdorysu čtverce Je situována jen několik kroků od Velké vily. Stavebník, tedy Alfred Löw-Beer, zde bydlel se svou ženou Marianne (1882-1939?) a třemi dětmi: Maxem (1902-1954), Gretou (1903-1970, od r. 1928 provdanou Tugendhatovou) a Hansem (1911-?). Později pak bydlel v Malé vile ve Svitávce Alfredův syn Max Löw-Beer se ženou Editou a dětmi Margaretou a Františkem.

Obě vily obklopoval rozlehlý park, kde stál skleník, včelín, kuželna a garáže. Od okrasného parku pak byla oddělena užitková zahrada s ovocnými stromy a zeleninovými záhony. Ve skleníku se pěstovaly výhradně květiny, hlavně růže a primule. Za Malou vilou bylo později vybudováno koupaliště s bazénem, který se napouštěl vodou z továrny a v zimě sloužil jako kluziště.
 

Historické fotografie a dokumenty

Malá vila a jejjí okolí v současnoti

Josef Nebehosteny (1852-1921)
Vídeňský rodák studoval v letech 1870-1872 na tamní Akademii výtvarných umění, poté praktikoval u vídeňského stavitele Wasserburgera a pak jako inženýr u Jížní dráhy. Později pracoval u Ferdinanda Fellnera a Heinricha Helmera, kteří se proslavili především návrhy a realizacemi divadelních budov v celé monarchii, včetně Německého městského divadla v Brně (tzv. Staré, dnes Mahenovo divadlo). Do Brna přišel J. Nebehosteny právě jako provádějící architekt novostavby divadla (1881-1882), které navíc proslulo coby první plně elektricky osvětlená divadelní budova v Evropě. V roce 1883 zde získal stavitelské oprávnění a na Křenové ulici si zřídil vlastní firmu. Proslul zejména spoluautorstvím na projektu a přestavbě budovy brněnského hlavního nádraží z let 1902-1904 (podílel se i na výstavbě fary u sv. Jakuba v Brně nebo dnešní budovy Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, projektoval obřadní budovu židovského hřbitova v Brně Židenicích).
Během svého profesního života zastával celou řadu funkcí, byl např. viceprezident Moravské živnostenské komory, prezident Sdružení podnikatelů ve stavebnictví nebo prezident Spolku stavitelů na Moravě a ve Slezku.